کتابخانه دیجیتال دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
۱۳۹۹/۷/۶
آيين نامه مالكيت معنوي منابع

 

آئين نامه رعايت از حقوق مالكيت معنوي در استفاده از منابع الكترونيكي

 

مقدمه:

حقوق پديدآورندگان براي كنترل وضعيت و استفاده از آثاري كه خلق مي‌كنند، از سوي پيمان‌هاي بين‌المللي و همچنين قوانين بسياري از كشورها به رسميت شناخته شده است. اين حقوق در مجموع به‌عنوان «كپي‌رايت» يا حق مالكيت فكري ناميده شده است.

اهداف و ضرورت

استفاده از منابع جديد اطلاعاتي نظير منابع الكترونيكي يكي از متداول ترين راههاي دستيابي به اطلاعات علمي جديد است . بدنبال اضافه شدن اين نوع منابع به مجموعه كتابخانه ها ، سياستهاي كلي ، برنامه ها و اهداف كتابخانه ها نيز دستخوش تغييراتي شده است . بدليل تفاوتهاي ساختاري منابع الكترونيكي با مجموعه هاي سنتي در كتابخانه ها ، لازم است چارچوب كلي ارائه خدمات مربوط به اين منابع تعيين و تدوين گردد . آيين نامه حاظر با هدف بهبود ارائه خدمات و رعايت حقوق مالكيت فكري و مسائل حقوقي مربوط به استفاده از منابع الكترونيكي تدوين شده است .  

 

تعاريف آيين نامه

منبع ديجيتال

منظور از منبع ديجيتال در اين آيين نامه ، انواع مختلف منابع اطلاعاتي اعم از كتابها، مجلات، پايان نامه، طرح تحقيقاتي، كارآزمايي هاي باليني، اطلاعات دارويي، گايدلاين ها( راهنماهاي پزشكي)، چندرسانه اي ها، تصوير، فايل ويدئويي و ... الكترونيكي است كه بصورت برخط و از راه دور قابل استفاده و در دسترسي كاربران مجاز مي باشد .

 مجموعه الكترونيكي

منظور از مجموعه هاي الكترونيكي ، پايگاههاي ارائه دهنده منابع الكترونيكي شامل تعداد مختلفي از انواع منابع الكترونيكي موجود در زمينه هاي مختلف پزشكي و پيراپزشكي مي باشد كه از طريق ناشران و يا شركت هاي توليد كننده منابع اطلاعاتي ارائه شده و در اختيار كاربران قرار دارند . و شامل سه گروه زير مي باشد:

الف- پايگاهها ي اطلاعاتي و مجلات الكترونيكي خريداري شده( كنسرسيومي وزرات بهداشت)

ب- پايگاههاي دسترسي آزاد(Open access)

ج- منابع رايگاه تحت وب

د- پايگاههاي اطلاعاتي فارسي خريداري شده توسط دانشگاه

استفاده از منابع الكترونيكي

منظور امكان عضويت ، انجام عمليات جستجو ، مشاهده جزئيات اطلاعات منابع الكترونيكي ، دريافت متن كامل منابع الكترونيكي موجود در مجموعه هاي الكترونيكي دانشگاه است.

 

 

 

حقوق مالكيت معنوي

مالكيت/حقوق فكري/معنوي به حقوقي گفته مي‌شود كه به صاحبان آن حق بهره‌وري از فعاليت‌هاي فكري و ابتكاري انسان را مي‌دهد و ارزش اقتصادي و قابليت دادوستد دارد ولي موضوع آن شيء معين مادي نيست.  كه در اين آيين نامه حق بهره وري و شيوه هاي استفاده  از انواع منابع ديجيتالي مد نظر مي باشد.

ماده 1: كاربران يا استفاده كنندگان 

منظور از كاربران و استفاده كنندگان از منابع الكترونيكي دانشگاه ، كليه افراد حقيقي و حقوقي داراي رابطه شغلي با دانشگاه علوم پزشكي اصفهان است به نحوي كه اين افراد قادر باشند با استفاده از يكي از روشهاي دسترسي به شبكه اينترنت دانشگاه ، از منابع موجود در وب سايت كتابخانه ديجيتال استفاده نمايند .

 

 

 

ماده2: روشهاي دسترسي و استفاده از منابع الكترونيكي  

انواع روشهايي كه براي استفاده از منابع الكترونيكي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان مورد استفاده قرار مي گيرند بشرح زير مي باشند :

الف مراجعه به كليه سيستم هاي كامپيوتري موجود در پرديس مجتمع آموزشي رحمتيه، ستاد دانشگاه، بيمارستانهاي آموزشي هاجر(س) و كاشاني بر اساس نرتيب IP هاي تنظيم شده

ب-  دسترسي به مجموعه منابع الكترونيك خارج از شبكه اينترنت دانشگاه بر اساس دريافت و استفاده از طريق اكانت هاي VPN يا Off Campus Acceess دانشگاه

ج- عضويت در پايگاههايي كه امكان ريجيستري دارند كه پس از آن مي توان با دريافت نام كاربري و كلمه عبور  بدون VPN به آنها وارد و منابع را جستجو و استفاده كرد

د- سيستم گوشي همراه كه نياز به تنظيمات با همكاري، همكاران كتابخانه ديجيتال و IT دانشگاه دارد

ماده3: شرايط دسترسي به منابع الكترونيكي

تقريبا تمام پايگاههاي اطلاعاتي موجود در كتابخانه ديجيتال به روش اشتراك سالانه تهيه شده و مالكيت آن متعلق به ناشر يا كارگزار آن مي باشد كه دسترسي و استفاده آن تابع شرايط زيل مي باشد.

الف-  بر اساس توافق في مابين دانشگاه و ناشران ، دانلود سيستماتيك (دانلود كل يك كتاب يا همه مقالات يك شماره از يك مجله در يك زمان مشخص ) توسط كاربران تخلف محسوب شده و ممنوع مي باشد .

ب-  مسئوليت حفظ و نگهداري اكانتهاي ايجاد شده جهت كاربران بر عهده ايشان مي باشد . لذا در صورت سوء استفاده از اين اكانتها، مسئوليت سوء استفاده بر عهده كاربر مي باشد .

ج- اكانتهاي ايجاد شده جهت استفاده از منابع الكترونيكي صرفا تسهيل كننده روش دسترسي به منابع مي باشند و سطح دسترسي به منابع الكترونيكي ( نظير تعداد منابع يا بازه زماني دسترسي به آرشيو مطالب يك منبع الكترونيكي ) تابع قرارداد و نحوه اشتراك مجموعه هاي الكترونيكي است . لذا در صورتيكه با وجود استفاده از اكانت شخصي كاربر ، براي دسترسي به يك منبع الكترونيكي خاص از كاربر نام كاربري و كلمه عبور درخواست شود ، منبع مذكور تحت اشتراك دانشگاه قرار ندارد .

 

 

 

ماده4 : نحوه برخورد با تخلفات

الف- بر اساس بند الف ماده 2 هرگونه دانلود سيستماتيك تخلف محسوب شده و تمام خسارتهاي ناشي از شكايت ناشرين يا نمايندگي آنها بر عهده فرد مذكور مي باشد ( اطلاعات پروفايل اين گروه كاربران از طريق گزارشات و تهيه خروجيهاي مديريتي قابل استخراج مي باشد)

  ب- در اخيار قرار دادن اكانت VPN به ساير افراد به منظور استفاده يا دانلود مقاله يا ساير منابع بر عهده فرد دارنده اكانت مي باشد و تمام مسئوليتهاي حقوقي آن نيز بر اساس بند الف متوجه فرد مذكور مي باشد. 

تاریخ به روز رسانی: 1397/04/09
تعداد بازدید: 857
آدرس : شهركرد ،بلوار آيت الله كاشاني ، ستاد دانشگاه ،معاونت تحقيقات و فناوري
كدپستي: 8816758915           تلفن:33350080-038
دور نگار : 33349506-038
diglib@skums.ac.ir
Qr Code
تاریخ بروز رسانی 1399/07/06
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد میباشد.
Copyright © 2014 S.K.U.M.S - All rights reserved
A+ A-